Рөстәм Миңнеханов үзәк республика өмәсендә катнашты

27.04.2024

Бүген Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов үзәк республика өмәсендә катнашты. Чара ел саен үткәрелә торган «Экояз 2024» республика конкурсын уздыруга багышланды.

Рөстәм Миңнеханов экология оешмалары активистлары белән аралашты, алар кайбер экологик проектлар турында сөйләделәр.

Татарстан Республикасы Рәисе ел саен үткәрелә торган «Экояз 2024» республика конкурсын уздыруга багышланган өмәгә старт бирде.

Аннары ул ихтыярыйлар белән бергә агачлар һәм куаклар утыртуда катнашты.

Шимбә өмәсендә катнашучылар алдында чыгыш ясаганда, Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, бүген көн матур һәм һәркемнең кәефе яхшы. Ул бүген шимбә өмәсендә катнашучыларга рәхмәт белдерде.

"Без бүген сезнең белән монда җыелдык, һәм бу искиткеч урын, республикада гомумән бик күп матур урыннар бар. Төбәктә су, урман ресурслары күп, һәм без аларның торышын үзебез күзәтергә, аларны сакларга тиешбез, - диде ул. - Мин ихтыярыйларыбызга бик рәхмәтле - алар паркларны һәм урманнарны тәртипкә китереп кенә калмыйлар, чүп-чардан чистарталар, шулай ук профилактик эш белән дә шөгыльләнәләр - мәктәпләрдә, башка оешмаларда».

"Сезнең һәрберегезгә рәхмәт әйтәсем килә, - диде ул ихтыярыйларга мөрәҗәгать итеп. - Өмәдә барыбызга да армый-талмый эшләүне телим! Барыгызга да тагын бер тапкыр зур рәхмәт. Без монда бергә, һәм һәркем нинди дә булса файдалы эш эшләячәк".

Исегезгә төшерәбез, быел Казанда өмә Нокса төшеше янындагы паркта узды. Өмә программасында концерт , мастер-класслар, агачлар утырту, кыр кухнясы эшли.

Белешмә өчен:

Бүген ТР Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә ТР экология һәм табигый байлыклар министры Александр Шадриков Татарстанда санитар-экологик ике айлык барышы турында хәбәр итте. Беренче дүрт атнада өмәләргә 125 мең кеше чыккан. Гомуми көчләр ярдәмендә полигоннарга 50 мең куб. м. каты көнкүреш калдыклары чыгарылган. 2 мең берәмлек махсус техника җәлеп ителгән. Төзекләндерү һәм яшелләндерү кысаларында муниципалитетлар 24 меңнән артык агач һәм куак утыртканнар.

1 апрельдән ТР Экология министрлыгы адресына татарстанлылардан 2120 мөрәҗәгать килгән. Мөрәҗәгатьләрнең төп өлеше калдыкларны рөхсәтсез урнаштыруга бәйле, шикаятьләр саны буенча икенче урында - атмосфера һавасының пычрануы, өченче урында - су законнарын бозу.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте, Елена Бритвина.