Рөстәм Миңнеханов "Төзелеш, ТКХ, шәһәр мохите" юнәлеше буенча Россия Федерациясе Дәүләт Советы комиссиясе утырышын уздырды

16.04.2024

Бүген «Төзелеш, ТКХ, шәһәр мохите» юнәлеше буенча Россия Федерациясе Дәүләт Советы комиссиясе рәисе, Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов комиссия утырышын уздырды.

Чара Мәскәүдә узды, утырышта Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары Марат Хөснуллин, Россия Төзелеш һәм ТКХ министры Ирек Фәйзуллин катнашты.

Утырышта видеоконференцэлемтә режимында Россия Федерациясе Президенты ярдәмчесе Игорь Левитин катнашты.

Утырыш Россия Федерациясе Президенты Владимир Путинның РФ Федераль Собраниесенә Юлламасында куелган бурычларны исәпкә алып, яңа илкүләм проектлар әзерләү мәсьәләләренә багышланды.

Рөстәм Миңнеханов тармак үсешен саклап калу һәм гражданнарны арзан һәм уңайлы торак белән тәэмин итү чаралары турында искә төшерде. Бу шул исәптән территорияне комплекслы үстерү механизмнарын эшләү, алар буенча илдә 5,6 млн кв м торак төзелә, 2,6 млн гаилә файдаланган ташламалы ипотека кредитлау программаларын гамәлгә ашыру.

"Төзелеш тармагын һәм торак - коммуналь хуҗалыкны үстерүгә Россия Президенты Владимир Путин аерым игътибар бирә, - дип ассызыклады спикер. - Үз мөрәҗәгатендә ул 2030 елга кадәр эшнең төп юнәлешләрен билгеләде һәм илкүләм проектларны гамәлгә ашыруга яңа алымнар билгеләде. Юлламаны гамәлгә ашыруда Россия Дәүләт Советы һәм аның комиссиясе зур роль уйнаячак.

Рөстәм Миңнеханов искәрткәнчә, Юлламада яңа масштаблы «Тормыш өчен инфраструктура» илкүләм проектына зур игътибар бирелә. Анда торак төзелеше, коммуналь инфраструктураны үстерү һәм территорияләрне төзекләндерү мәсьәләләре гармонияле рәвештә бәйле булачак.

Рөстәм Миңнеханов сүзләренчә, бу илкүләм проект «Төзелеш, ТКХ, шәһәр мохите» юнәлеше буенча РФ Дәүләт Советы комиссиясенең һәм ил һәм төбәкләр Хөкүмәтенең уртак эшенең яңа этабын билгеләячәк.

Ул шулай ук бүген төбәкләрне борчыган берничә мәсьәләне дә җиткерде. Бу шул исәптән гаилә ипотекасы.

"Без ташламалы гаилә ипотекасын 2030 елга кадәр озайту турындагы карар өчен рәхмәтлебез", - диде Рөстәм Миңнеханов.

Ипотека һәр гаилә өчен ачык булырга тиеш, диде Рөстәм Миңнеханов. Аның сүзләренчә, балалы гаиләләр өчен иң кирәкле вариант - ике бүлмәле фатирлар.

Мисал итеп ул Казанны китерде. Әйтик, Казанда мондый фатирлар 11 млн сумга якын тора. Шул ук вакытта гаилә ипотекасының чик күләме нибары 6 млн сум. Шулай итеп, беренчел кертем 40%тан артык, яки 5 млн. сум. Кайбер гаиләләр кулланучылар кредитларын алырга мәҗбүр, дип искәртте Рөстәм Миңнеханов һәм гаилә ипотекасының чик лимитын төбәктәге торак бәясеннән һәм башлангыч кертемнән 20%тан артмаска тәкъдим итте.

"Ихтыяҗны саклап калу өчен 18 яшькә кадәрге балалары булган барлык гаиләләр өчен хәзерге процент ставкасын саклап калырга кирәк", - дип тәкъдим итте нотыкчы.

Илнең һәм төбәкнең икътисадый потенциалын формалаштыручы терәк пунктларда тотрыклы торак тәкъдим итүне тәэмин итү мөһим, диде ул алга таба. Мисал итеп ул Татарстандагы Түбән Кама төбәген китерде, анда әлегә республикада төзелә торган барлык күп фатирлы торак күләменең 1 проценты төзелә. Шул ук хәл - Алабуга һәм Менделеевскта, бүген анда эре сәнәгать объектлары үсеш ала, яңа инвестицион проектлар гамәлгә ашырыла һәм эш урыннары булдырыла.

Тәкъдим кытлыгы күзәтелә торган сәнәгать үзәкләрендә торак проектларын гамәлгә ашыручы төзүчеләргә ярдәм итүне кирәк дип саныйбыз, диде Рөстәм Миңнеханов.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте, Елена Бритвина.