Рөстәм Миңнеханов «Татнефтехиминвест-холдинг» СД утырышында химия, электроника һәм ИТ өлкәсендәге яңа проектлар белән танышты

29.03.2024

Бүген ТР Хөкүмәте Йортында «Татнефтехиминвест-холдинг» АҖ Директорлар советының чираттагы утырышы узды. Утырышны Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов үткәрде.

Республика Рәисе химия, электроника һәм ИТ өлкәсендәге яңа проектлар белән танышты. Алар арасында Li-on батареялар өчен компонентлар, хлорорганик калдыкларны зарарсызландыру, суперкомпьютер исәпләүләре, ике катлы 3D-принтер, цифрлы ятма бар.

«Түбән Кама нефть химиясе»ндә (СИБУРГА керә) литий-ион (Li-on) батареялар өчен электролитларның база компонентларын җитештерүне оештырырга мөмкин. Алар электр машиналарында, электроникада һәм пилотсыз аппаратларда кулланыла. Бу хакта химия фәннәре докторы, РФАнең А.В. Топчиев исемендәге Нефть химиясе синтезы институты лабораториясе мөдире Николай Кузнецов нотыгында әйтелде. Моның өчен этилен һәм пропилен оксидларыннан электролит компонентларын синтезларга кирәк. Россиядә әлегә электролитлар җитештерелми. Кыйммәтле компонентларны шулай ук углекислый газдан (СО2) чыгару планлаштырыла. Өстәмә нәтиҗә буларак, бу атмосферага чыгаруны киметергә мөмкинлек бирәчәк.

Хлорорганик калдыкларны утильләштерү һәм зарарсызландыру технологияләрен Россия Фәннәр академиясе академигы, Россия Технология университеты президенты МИРЭА Александр Сигов тәкъдим итте. Шулай ук винилхлорид һәм башка кушылмалар җитештерү проектлары, шулай ук микроэлектроника өчен инновацион эшләнмәләр турында да сүз барды.

МИРЭА-Россия Технология университеты һәм "Синтез" фәнни-тикшеренү үзәге Россиянең әйдәп баручы химия инжиниринг оешмаларының берсе. Яклар органик һәм нефть химиясе синтезы процессларын эшлиләр. МИРЭА, аерым алганда, электрон җайланмаларны табигый суыту өчен җылылык үткәргеч полимер композитлар эшләнгән. Алар алюминий кисәкләреннән яхшырак.

Радиофотониканы үстерү идеясе бар, анда төп мәгълүмат йөртүче – фотон, ул тизлекне арттыра. Ешлык диапазоны киңәя, мәгълүмат тапшыру тизлеге арта. "Бу киләчәк дип уйлыйм, - дип йомгаклады Рөстәм Миңнеханов. - Һичшиксез, хезмәттәшлек итәчәкбез, сезнең тәҗрибәгезне сезнең белән бергә алга сөрәчәкбез».

РФА Себер бүлегенең С.С. Кутателадзе исемендәге Җылылык физикасы институты җылылык энергетикасыннан космонавтикага кадәр сәнәгатьнең төрле тармаклары өчен эшләнмәләр алып бара. Бу хакта Россия Фәннәр академиясе академигы, Новосибирск институты директоры Дмитрий Маркович сөйләде. Институт уникаль җайланмалар белән җиһазландырылган. Мәсәлән, 2022 елда аның базасында энергетика технологияләрендә суперкомпьютер исәпләүләре һәм ясалма интеллект яшьләр фәнни-тикшеренү лабораториясе булдырылган.

Институт компетенцияләре арасында компьютер инжинирингы, плазмохимик яндыруга нигезләнгән технологияләр бар.

"Процесслар кызыклы, бигрәк тә синтез-газсыз метанол алу, - дип билгеләп үтте «Татнефтехиминвест-холдинг» генераль директоры Рафинат Яруллин. - Моны тормышка ашырырга кирәк".

Татарстан Россиянең аддитив башкаласы була ала, дип белдерде Мәскәүнең «НПО «3Д-Интеграция» генераль директоры Михаил Родин. Моның өчен «Лаеш» индустриаль паркында Россиядә беренче аддитив технологияләр заводы һәм аз серияле контракт җитештерү үзәге төзеләчәк. 2032 елга анда елына 300 сәнәгать 3D-принтер чыгарырга ниятлиләр.

"Безнең максат - бу технологияләрне тулысынча Россиянеке итү. Металл һәм керамика кушылмаларының сәнәгать технологияләренә игътибар итәбез, - диде нотыкчы. - Россиядә базар 5 елга артта кала, һәм без темплар артыуна өметләеәбез. Иннополис белән сөйләшүләр алып бардык. Ике катлы принтер ясарга уйлыйбыз."

«Цифрлы ятма» автоматлаштырылган мәгълүмат системасы (АИС) эше турында «Эттон нефть-газ чишелешләре» ҖЧҖ генераль директоры Ефим Климов сөйләде. Ул нефть-газ ятмаларын эшкәртү һәм эксплуатацияләү белән идарә итүнең нәтиҗәлелеген һәм тизлеген арттыра. «Эттон Нефтегазовые решения» - "Иннополис" махсус икътисадый зонасы резиденты. "Озак вакыт Россия Федерациясендә чит ил программалары лидер иде. Honeywell һәм Schlumberger кебек компанияләр базарның 90%ы биләнгән, - дип билгеләп үтте нотыкчы. - Нефть-газ тармагындагы ИТ-тармак бездә әле юл башында гына".

ТР Рәисе Матбугат хезмәте. "Девон" мәгълүмат агентылыгы материаллары кулланылды.