Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендәге ТР Инвестицион советы республика районнарында гамәлгә ашыру өчен сигез перспективалы проект карады

26.03.2024

Бүген Татарстан Республикасы Инвестицион советы утырышында сигез инвестицион проект каралды. Утырышны Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов үткәрде. Чара барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында узды.

Беренче булып «Аммоний» АҖдән аммиак һәм карбамид җитештерү комплексы төзү проекты каралды. Проектны «Аммоний» АҖнең үсеш буенча директоры Александр Осипов тәкъдим итте.

Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, бу проект перспективалы, шулай ук бөтен ил өчен стратегик яктан мөһим. Ул проектны гамәлгә ашыруны җентекләп эшләргә кушты. Бу - яңа эш урыннары, бу - күп газ куллану, диде ул. Менделеевск районында аммиак җитештерү комплексы булдыру күздә тотыла, эш урыннарының планлаштырылган саны – 500. Проект ТР Инвестицион советы тарафыннан хупланды.

Аннан соң асфальт-бетон заводы төзү өчен җитештерү базасын оештыру проекты килде. Проект турында «Стройресурс» ҖЧҖ җитештерү буенча директоры Газинур Госманов сөйләде. Ул, аерым алганда, компаниянең автомобиль юллары төзүен һәм күп тапкырлар төзелеш материаллары җитмәү очраклары булуын хәбәр итте, бу үз җитештерүен булдырырга этәрде. Җитештерү Тукай районында урнашачак. 35 яңа эш урыны булдырылачак.

Проект ТР Инвестицион советының хуплавына иреште.

Алга таба «Зеленодольск" индустриаль паркы хезмәткәрләре өчен хостел төзү» проектын Дамир Габдрахманов тәкъдим итте. Ул хәбәр иткәнчә, аның компаниясе базарда 15 елдан артык эшли, Идел буе шәһәрләрендә, шулай ук Белоруссия һәм Кыргызстанда тәкъдим ителгән. Проектны гамәлгә ашыру урыны итеп Зеленодольск районы сайланды. Хостел төзелеше ике этапта алып барылырга тиеш, өч корпус төзеләчәк.

Проектка комментарий биреп, Рөстәм Миңнеханов инвестицияләр күләме һәм хостелдә яшәячәк кешеләрнең саны белән кызыксынды. Ул билгеләп үткәнчә, индустриаль паркның потенциаль хезмәткәрләре өчен хостелда яшәү өчен уңайлы шартлар каралырга тиеш. Рөстәм Миңнеханов проектны эшләп бетерергә, шул исәптән шул ук Зеленодольск районының башка мәйданчыкларында хостел биналарын урнаштыру вариантларын карарга тәкъдим итте. "Әйе, безгә эшче куллар кирәк", диде ул. - Әмма шуны аңларга кирәк: кешеләр озак вакыт хостел шартларында яши алмый, аларны киләчәктә башка җиргә урнаштыру турында уйларга кирәк».

Дүртенчесе - проект җитәкчесе Евгений Абрамов сөйләгән «Антиграфити» вандаллыкка каршы саклану капламы җитештерү буенча предприятие төзү проекты. Җитештерүне Чаллыда урнаштыру күздә тотыла, 15 эш урыны булдыру планлаштырыла. Инвестицияләр 116 млн сум тәшкил итәчәк. Саклау япмасы биналар, стеналар, агачлар, фасадлар һ. б. өчен кулланылырга мөмкин.

Проект хупланды.

Аннары "Агрополис" агросәнәгать паркын, "Высокогорский" һәм "М-12. Югары Ослан" сәнәгать паркларын булдыру буенча проектлар төркеме тәкъдим ителде. Проектлар турында «Муссон групп» ҖЧҖ генераль директоры Олеся Мещерякова сөйләде.

Рөстәм Миңнеханов мондый күләмле проектны кем финанслый, шулай ук аның ничек тормышка ашырылачагы турында кызыксынды. Фикер алышудан соң ул инвестиция компонентын эшләп бетерергә, шул исәптән һәр сәнәгать паркының аерым проект буларак тәкъдим ителү мөмкинлеген карарга тәкъдим итте. "Сәнәгать парклары төзү - бик перспективалы, - диде ул. - Ләкин финанслау чыганакларын ачык билгеләү мөһим".

Аннары Казан территориясендә җәмәгать функцияләре булган ресторан комплексы төзү проекты хупланды. Проектны үсеш буенча директор Глеб Арзамасов тәкъдим итте. Ресторан өчен урын итеп Казансу елгасы яр буе билгеләнде. 80 эш урыны булдыру планлаштырыла.

Аннары «Мизгел Кэмп» глэмпингында Татарстан Республикасы халкының һәм кунакларының ял итү урынын оештыру проекты хупланды. Проект Ютазы районында гамәлгә ашырылачак. Проект бюджеты 50 млн. сум. Оештыручылар фикеренчә, проект җәй көне генә түгел, ә ел әйләнәсе дә эшли ала. Моңа М-5 трассасына якын булу ярдәм итәчәк, глэмпинг сәяхәтчеләр өчен ял итү урыны булырга мөмкин. Глэмпинг янындагы күлдә пляж бар дип аерым билгеләп үтелде.

Чистайда «Юность» пляжын төзү буенча инвестиция проекты сигезенчесе булды. Проектның планлаштырылган бюджеты 15 млн. сум. Пляжны Чистай үзәгендә төзекләндерү күздә тотыла, шул исәптән пляж зонасы, ял итү өчен йортлар (10лап), прокат, спорт зонасы, кибетләр һәм кафелар булачак. Агымдагы 2024 елда пляж зонасы оештырылачак, 2025 елда модульле йортлар төзеләчәк.

Проектны шулай ук ТР Инвестицион советы әгъзаларының хуплады.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте, Елена Бритвина.