Шамил Гаффаров юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча Хөкүмәт комиссиясе утырышын уздырды

19.03.2024

2024 елда юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча Хөкүмәт комиссиясенең беренче утырышы ТР Хөкүмәте Йортында узды. Утырышны Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Аппараты җитәкчесе Шамил Гаффаров үткәрде. Чара республиканың барлык муниципаль районнары белән видеоконференцэлемтә режимында узды. Утырыш эшендә ТР буенча ЭЭМ ЮХИДИ идарәсе башлыгы - ТР буенча Юл хәрәкәте иминлеге баш дәүләт инспекторы Рөстәм Гарипов, ТР транспорт һәм юл хуҗалыгы министры Фәрит Хәнифов, республика министрлыклары һәм ведомстволары җитәкчеләре катнашты.
Шамил Гаффаров билгеләп үткәнчә, республикада юл хәрәкәте иминлеген арттыруга аерым игътибар бирелә. Юллардагы хәлне яхшырту, юл-транспорт һәлакәтләренең авариялелеген һәм авырлыгын киметү буенча чаралар комплексы гамәлгә ашырыла. Юл япмасын яңартудан тыш, белгечләр билгеләр һәм коймалар урнаштыралар, тротуарлар төзиләр. Аварияләр санын киметүгә яңа светофорлар, юлларны сыйфатлы яктырту һәм бозылуларны теркәү системасы ярдәм итә.
Шулай да юллардагы хәлләр җиңел түгел. "Нәтиҗәләр безне әлегә сөендерми. Күп санлы һәлак булучылар һәм зыян күрүчеләр, федераль, шулай ук төбәк һәм муниципаль юлларда да. Мондый күрсәткечләр булмаска тиеш. Без бер зур команда, аңа юл процессында катнашучыларның иминлеген тәэмин итәргә кирәк. Соңгы 10 ел дәвамында Татарстан авариялелекне һәм зыян күрүчеләр санын киметү буенча иң яхшы күрсәткечләрне күрсәтте. Бу эшне дәвам итәргә кирәк. Бүгенге көндә без фикер алышырга, дөрес карарлар кабул итәргә, аларны үтәргә һәм кирәкле нәтиҗәләргә ирешергә тиеш мизгелләр бар», - дип өстәде Шамил Гаффаров.
ТР буенча ЭЭМ ЮХИДИ идарәсе башлыгы хәбәр иткәнчә, 2023 ел йомгаклары буенча Татарстанда авариялелекнең барлык төп күрсәткечләре кимегән, илкүләм проект фаразына ирешелгән. Быелның 18 мартына республикада 505 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, аларда 60 кеше һәлак булган һәм 637 кеше яраланган. Аеруча карлы кыш та тәэсир итә: өч көн эчендә генә дә 13 кеше һәлак булган. Гомумән алганда, узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда, юл-транспорт һәлакәтләре һәм яраланучылар саны кимегәндә, һәлак булучылар саны 19 кешегә арткан. "Бүген тагын өч кеше һәлак булган", - дип белдерде Рөстәм Гарипов.
Республикада һәлак булганнар белән юл-транспорт һәлакәтләренең төп төрләре: бәрелешү, җәяүлеләргә һәм туктап торган транспорт чараларына бәрелү тора. Рөстәм Гарипов билгеләп үткәнчә, кара-каршы бәрелешләр теркәлгән юл участоклары юл хәрәкәте оешмасын үзгәртү өчен тикшереләчәк. Моннан тыш, быел аэростат кулланып авария-хәвефле участокларны нокталы эшкәртү буенча эшне дәвам итү планлаштырыла.
Җәяүлеләрне бәрдерүне кисәтү максатыннан 4-13 март көннәрендә республикада «Җәяүле» профилактик чарасы уздырылган. Аның барышында җәяүлеләр тарафыннан юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозуның 272 факты туктатылган, бу узган елның шул ук чорына караганда 51%ка күбрәк. Шулай ук җәяүлеләр үтүләрендә авариялелекне киметүгә ярдәм итүче берничә чара гамәлгә ашырыла, шул исәптән җәяүлеләр светофорлары сигналларын тротуар полосасын яктырту белән бергә алып бару.
ТР буенча Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ идарәсе башлыгы туктап торган транспорт чарасына бәрелү очракларын киметү максатыннан Дәүләт автоинспекциясенең территориаль бүлекчәләренә трассаларда парковкаланган транспортны даими күзәтү оештырырга һәм социаль челтәрләрдә тиешле мәгълүматка шунда ук җавап бирергә кушты.
Балаларның юл-транспорт травматизмы проблемасы да кискен кала. Оператив мәгълүматлар буенча республикада 69 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, аларда 2 бала һәлак булган һәм 73е зыян күргән. Казанда һәм Алабуга районында һәлакәтләр һәм аларда зыян күргән балалар санының шактый артуы күзәтелә. Пассажир балалар катнашында юл-транспорт һәлакәтләренең яртысыннан артыгы юл-транспорт һәлакәтләрен тупас бозган шоферлар гаебе белән килеп чыккан: каршы як хәрәкәт полосасына чыгып, светофор сигналлары таләпләрен бозганнар, дөрес дистанция сайламаганнар, шулай ук балаларны автокреслосыз йөрткәннәр.
Рөстәм Гарипов массакүләм мәгълүмат чаралары белән хезмәттәшлекне эшнең мөһим юнәлеше дип атады. Агымдагы елда ЮХИ темасына 7 меңнән артык материал басылып чыккан. "Нәкъ менә массакүләм мәгълүмат чаралары киң җәмәгатьчелек игътибарын юл хәрәкәте иминлеге өлкәсендәге төрле проблемаларга җәлеп итәргә, мөһим мәгълүматны максатчан аудиториягә җиткерергә ярдәм итә», - диде ул.
Транспорт министры Фәрит Хәнифов хәбәр иткәнчә, республикада авария-куркыныч участоклар санын киметүгә зур игътибар бирелә. Әлеге эш ТР буенча ЭЭМ ЮХИДИ идарәсе белән берлектә алып барыла. Белгечләр юл-транспорт һәлакәтләренең сәбәпләрен, аварияләр тупланган урыннарны, бигрәк тә авыр нәтиҗәләр булган урыннарны анализлый. Мәсәлән, Татарстан территориясендә 137 авария-хәвефле участок билгеләнгән, шуларның 20се - төбәк юлларында. 2024 елга әлеге участокларны бетерү буенча чаралар комплексы әзерләнгән.
Федераль әһәмияттәге автомобиль юлларында юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү чаралары турында «Федераль юл агентлыгының Идел-Вятка төбәге автомобиль юллары федераль идарәсе» ФКУ начальнигы Илдар Минһаҗев хәбәр итте.
Утырыш ахырында Шамил Гаффаров юлларда, бигрәк тә мәктәпләрдә һәм балалар бакчаларында куркынычсыз тәртипне популярлаштыру буенча социаль кампанияләрне дәвам итәргә чакырды.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте, Булат Низамиев.