Владимир Путин "Киләчәк уеннары" турында: Без Казанда ярышларны югары дәрәҗәдә оештыру белән горурланабыз

21.02.2024

Казанда «Киләчәк уеннары» халыкара турнирының тантаналы ачылышы узды. Әлеге киң колачлы чарада катнашучылар алдында Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин чыгыш ясады.

Дәүләт Башлыгы ассызыклаганча, Россия планетаның әйдәп баручы спорт державаларының берсе, Бөек атлетларның, җиңүләрнең һәм рекордларның туган иле булды һәм булып кала да. "Классик һәм киберспортны берләштерү идеясе Россиядә туу закончалыклы. Без һәрвакыт спортны һәм аның югары гуманистик кыйммәтләрен алга сөрү өчен чыгыш ясадык. "Киләчәк уеннары" – дөньякүләм спорт гаиләсенә безнең бүләгебез", - диде РФ Президенты.

Дәүләт Башлыгы Казанда мультиспорт турнирын югары дәрәҗәдә оештырылуын билгеләп үтте. "Без иң күренекле, киң колачлы халыкара спорт ярышларының югары дәрәҗәдә оештырылуы белән горурланабыз, һәм аларның күбесе нәкъ менә монда, Казанда узды. Бу шәһәр, бөтен Татарстан кебек үк, "Киләчәк уеннары"ның эчтәлегенә, рухына тулысынча туры килә. Үзенчәлекле, күп милләтле, төрле халыкларның мәдәниятләренә бай, ул ата-бабалар мирасын изге итеп саклый һәм шул ук вакытта һәрвакыт яңалыкка ачык, иң катлаулы, инновацион проектларга кыю керешә һәм аларны искиткеч итеп башкара», - дип билгеләп үтте ил лидеры.

Россия Президенты ассызыклаганча, Татарстанда дөнья беренчелекләренә төзелгән спорт комплексларына һәм ареналары төрле яшьтәге кешеләрнең ихтыяҗлары зур, Россиядә үсешенә зур игътибар бирелгән массакүләм спортка хезмәт итә. "Бу безнең дәүләт өстенлекләренең берсе", - дип белдерде Владимир Путин.

Ул фиджитал-спорт Россия гражданнарының иң популяр һәм бөтенхалык актив ял итүе төрләре арасына керәчәгенә ышаныч белдерде. "Актуаль, тамаша, динамик, ул барлык буын кешеләрендә һәм, әлбәттә, балалар һәм яшьләрдә физик культура һәм сәламәт яшәү рәвеше белән кызыксынуны рухландыра ала. Бу безнең өчен "Киләчәк уеннары" - әлбәттә, спортның төп, нигез салучы принципларын раслау белән беррәттән: бөтендөнья илләре һәм халыклары теләктәшлеге, барлык атлетларның тигез хокуклы булуы һәм намуслы, компромиссыз көрәше», – дип өстәде Владимир Путин.

Тантанада шулай ук Беларусь Республикасы Президенты Александр Лукашенко, Казахстан Республикасы Президенты Касыйм-Җомарт Токаев, Кыргызстан Республикасы Президенты Садыр Җаппаров, Сербия Республикасы Президенты Милорад Додик, Үзбәкстан Республикасы Президенты Шәүкәт Мирзиёев, Таҗикстан Республикасы Президенты Эмомали Рахмон, Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов катнашты.

"Киләчәк уеннары" - фиджитал-форматтагы ярышлар, классик һәм цифрлы спорт төрләрен берләштерә. Турнир программасы биш юнәлеш буенча 21 дисциплинада уза: спорт, тактика, стратегия, технологияләр, тизлек. Ярышларда 100дән артык илдән 2 меңнән артык спортчы катнашачак.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте, Булат Низамиев.