Иран Ислам Республикасы Президенты Ибраһим Рәиси Казанга киләчәк һәм БРИКС чараларында катнашачак

14.02.2024

Бүген Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов Иран Ислам Республикасы Президенты Ибраһим Рәиси белән очрашты. Очрашу Тәһранның Ибраһим Рәиси резиденциясендә узды.

Иран Президенты Ибраһим Рәиси сәламләү сүзендә Иранның Россия төбәкләре, аерым алганда, Татарстан белән хезмәттәшлекне үстерүгә зур кызыксынуын билгеләп үтте. Ул «Россия - Ислам дөньясы» стратегик караш төркеменең бу хезмәттәшлегенә керткән мөһим өлешен аеруча ассызыклады.

"Сез Россия Федерациясе субъектларының берсен генә җитәкләмисез. Владимир Путин кушуы буенча Сез «Россия - Ислам дөньясы» стратегик караш төркемен җитәклисез. Һәм шуның белән Россиянең барлык мөселманнарын башка илләр белән эшләүдә тәкъдим итәсез. Бу юнәлештә без тыгыз эшләргә әзер. Икътисадта да, мәгарифтә дә, мәдәнияттә дә хезмәттәшлек үсешенең нигезен күрәбез", - дип ассызыклады Ибраһим Рәиси, Рөстәм Миңнехановка мөрәҗәгать итеп.

Үз чиратында, Рөстәм Миңнеханов Иран Президентына хезмәттәшлекне үстерүгә шәхси игътибар биргәне өчен рәхмәт белдерде һәм Татарстан делегациясенең Иранга килгән миссиясе турында сөйләде.

"Без Иранга һәрвакыт рәхәтләнеп киләбез. Берничә провинциядә булдык инде. Бу эш ярдәмендә безнең предприятиеләр элемтәләр урнаштырдылар. Иртәгә эшлекле даирә һәм бизнес вәкилләренең чираттагы очрашуы булачак. Быел март аенда Тәһранда Татарстан Мәдәнияте көннәре узачак», - дип хәбәр итте Рөстәм Миңнеханов.

Исфахан провинциясенең Сәүдә-сәнәгать палатасында «Исфахан - Татарстан» төбәкара эшлекле форумы узачак, анда Иран һәм Россиянең әйдәп баручы илләренең дәүләт структуралары һәм эшлекле даирәләре вәкилләре бер-берсенә сәүдә-икътисадый һәм сәнәгать потенциалын тәкъдим итәчәк һәм гуманитар өлкәләрдә хезмәттәшлек итү мөмкинлекләрен тәкъдим итәчәк. Шулай ук эш сәфәре программасында Иран ягы үзләренең кайбер предприятиеләре эшчәнлеге белән танышуны тәкъдим итә.

Бүгенге очрашу барышында Рөстәм Миңнеханов һәм Ибраһим Рәиси автомобиль төзелеше, медицина, туризм өлкәсендәге хезмәттәшлекнең аерым юнәлешләренә дә кагылды.

Ибраһим Рәиси Татарстанга визитын җылылык белән искә алды. "Мин 2018 елда Татарстанга визитымны җылылык белән искә алам. Сезнең республикага кабат килергә әзер. Быел көздә Казанда узачак БРИКС чараларында катнашырга һичшиксез планлаштырам", - дип өстәде Иран Президенты.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте.