Алексей Песошин: Нурлат районында МХОдә катнашучыларга һәм аларның гаиләләренә ярдәм итү эше тиешле дәрәҗәдә оештырылган

08.02.2024

Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин Нурлат районы Советының 2023 ел йомгакларына һәм быелгы бурычларга багышланган утырышында катнашты.

Сессия башланыр алдыннан Алексей Песошин районның җитештерү предприятиеләре күргәзмәсе белән танышты, шулай ук җитештерелә торган продукция ассортиментын бәяләде.

Нурлат районы башлыгы Дамир Ишкиниев хәбәр иткәнчә, узган ел йомгаклары буенча ТТП 85 млрд сумнан артык тәшкил иткән - 2%ка үсеш. Шулай ук ике процентлы үсеш 39 млрд сумга җиткән продукция күләмен күрсәтә.

Икътисадта күпчелек өлешен нефть тармагы алып тора - 62%тан артык. Районда 9 нефть компаниясе эшли. Хисап елында алар 6 млн тоннага якын нефть чыгарган, шуларның 2,5 млн тоннасы - район территориясендә.

Ел йомгаклары буенча районның инвестицияләр күләме 9,9 млрд сум тәшкил иткән, 2022 ел дәрәҗәсенә карата 12,5% үсеш белән. Инвестицияләрнең 50%тан артыгы районның нефть тармагына җәлеп ителгән - 5 млрд сумнан артык.

Урман хуҗалыгы өлкәсендә 2023 елда агач әзерләү күләме 60 мең куб.метр тәшкил иткән. Төп кулланучылар һәм чимал эшкәртүчеләр - Кастамону агач эшкәртү заводы һәм Кроношпан заводы. Сатылган товар продукциясе суммасы 79 млн сумнан артык тәшкил итә.

Ел йомгаклары буенча кече һәм урта бизнес әйләнеше 9,1 млрд сум тәшкил иткән. КУЭта эшләүчеләр саны арту күзәтелә: 19%ка арткан һәм 7 меңгә якын кеше тәшкил итә. Хисап елында төрле ярдәм чараларыннан 14 кече бизнес субъекты файдаланган, ярдәм суммасы 1 млрд сумнан артык тәшкил иткән.

2023 елда эре һәм урта предприятиеләр буенча уртача айлык хезмәт хакы 25%ка арткан һәм 56 мең сумнан артык тәшкил итә.

Район өчен мөһим тармак - авыл хуҗалыгы. Хисап елында тулаем ашлык суктыру 115 мең тонна тәшкил иткән. Районның авыл хуҗалыгы берәмлекләрендә 1250 кеше эшли. Эшкәртү предприятиеләре хисап елында 200 млн сумга якын авыл хуҗалыгы продукциясе төяп җибәргән.

Алексей Песошин билгеләп үткәнчә, Нурлат районы авыл хуҗалыгы җирләре мәйданы буенча республиканың иң эре ун аграр районы исемлегенә керә. "Сезнең җирләрегезнең уңдырышлылыгы, республикада иң яхшыларның берсе санала, сезгә игенчелектә югарырак нәтиҗәләргә ирешергә мөмкинлек бирә. Районның потенциалы күпкә югарырак. Хуҗалыкларны техник яктан модернизацияләү эшен көчәйтергә, аларны сыйфатлы орлыклар, минераль орлыклар белән тәэмин итәргә кирәк, ашламалар һәм үсемлекләрне химик саклау чаралары белән, дым саклаучы технологияләрне кертү, шулай ук барлык агротехник таләпләрне үтәүне тәэмин итү», - диде ул.

Терлекчелек мәсьәләләре, аерым алганда, сөт җитештерүне арттыру көндәлек игътибар таләп итә, дип ассызыклады Алексей Песошин. Ул тармак лидерларының уңай тәҗрибәсен өйрәнергә һәм үзләштерергә тәкъдим итте - бу Кукмара, Балтач, Саба һәм Әтнә районнары. Шулай ук республика Хөкүмәте башлыгы авыл халкының хезмәт хакын арттыру өчен мөмкинлекләр эзләргә чакырды. Бүгенге көндә агросәнәгать комплексы хезмәткәрләре уртача 37 мең сум акча ала.

Татарстан Республикасы Премьер-министры җирле үзидарә органнарының өстенлекле бурычларының берсе - эшкуарлык инициативасына һәм халыкның эшлекле активлыгына ярдәм итү мәсьәләләре булуын билгеләп үтте. "Район икътисадында кече бизнес сизелерлек булырга тиеш. Районда эшләп килүче сәнәгать мәйданчыкларының мөмкинлекләрен нәтиҗәле тормышка ашырырга кирәк. Республика маркетинг үзәге ресурслары зур резервка ия. Күрсәтелгән мәйданчык - ул, беренче чиратта, кече һәм урта бизнеска ярдәм итү коралы», - дип мөрәҗәгать итте Алексей Песошин сессиядә катнашучыларга.

Премьер-министр 2024 елда республикада күп кар яуганын билгеләп үтте. Кар җыештыру белән шөгыльләнүче коммуналь предприятиеләрнең матди-техник базасын ныгыту максатыннан, быел республика тарафыннан 176 берәмлек техника бүлеп бирелгән, шул исәптән 2 берәмлек Нурлат районына тапшырылган.

ТР Хөкүмәте башлыгы ассызыклаганча, бүген өстенлекле бурычларның берсе - МХОдә катнашучыларга һәм аларның гаиләләренә ярдәм итү. Һәлак булган хәрбиләрнең гаиләләре аерым игътибар таләп итә. "Нурлат районында бу юнәлештә эш тиешле дәрәҗәдә оештырылган. Предприятиеләргә, кече бизнес вәкилләренә һәм барлык ваемсыз булмаган гражданнарга хәрбиләргә һәм аларның гаилә әгъзаларына ярдәм иткәннәре, кораллы көчләр һәм илнең яңа төбәкләре өчен гуманитар ярдәм формалаштыруда актив катнашканнары өчен рәхмәт белдерәм», - дип өстәде Алексей Песошин.

Утырыш ахырында Татарстан Премьер-министры республиканың кайбер дәүләт бүләкләрен тапшырды.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте, Булат Низамиев.