Рөстәм Миңнеханов муниципаль берәмлекләр, предприятиеләр һәм оешмалар арасында иң яхшы Яңа ел чарасына һәм бәйрәмчә бизәлешкә XI республика конкурсында җиңүчеләргә дипломнар тапшырды

03.02.2024

Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында Татарстан Республикасында муниципаль берәмлекләр, предприятиеләр һәм оешмалар арасында иң яхшы Яңа ел чарасына һәм бәйрәмчә бизәлешкә XI республика конкурсына йомгак ясалды.

Чара традицион киңәшмә кысаларында узды. Татарстан Рәисе  Рөстәм Миңнеханов барлык районнар белән видеоконференцэлемтә режимында киңәшмә үткәрде. Киңәшмәдә шулай ук ТР Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Конкурсны үткәрү һәм номинацияләр турында ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева сөйләде. Конкурс нәтиҗәләрен 25 кешедән торган конкурс комиссиясе бәяләгән, аңа дәүләт органнары һәм җәмәгатьчелек вәкилләре кергән. Унбер эшче төркем 82 чарада булган.

Шулай итеп, 44 муниципаль районда - 91 эш, 10 номинация буенча 35 авыл җирлегендә бәяләнгән.

Зилә Вәлиева шулай ук билгеләп үткәнчә, 2013 елдан 2023 елга кадәр 38 муниципаль берәмлек конкурс призерлары булган, 39 районнан 109 авыл җирлеге яңа ел рәсмиләштерү номинациясендә призерлар булган.

Рөстәм Миңнеханов, конкурс йомгакларына карата фикерен белдереп, аны муниципалитетларда һәм авыл җирлекләрендә уздыруны уңай бәяләде. Ул Яңа ел чаралары кысаларында спорт ярышларын да, яшьләр чараларын да уздыру мөмкинлеген карарга тәкъдим итте.

"Кемнедер конкурста күреп алдылар, кемнедер күрми да калдылар - эш монда да түгел. Бу уңай мисалларны җиткерү өчен яхшы корал. Мондый конкурслар  -кешеләрнең яхшы кәефе дә бит, - диде Рөстәм Миңнеханов. - Карагыз әле, безнең районнарда ничә чара узды, кайдадыр - балык тоту, кайдадыр уеннар оештырылды. Кабатлыйм, иң мөһиме - безнең кешеләрнең яхшы кәефе".

Аннары Рөстәм Миңнеханов төрле номинацияләрдә җиңүче муниципаль берәмлекләргә конкурс дипломнары тапшырды.

«Үзәк Яңа ел чыршысын иң яхшы бизәү һәм Яңа ел чараларын үткәрү" номинациясендә иң яхшы Яңа ел чарасына һәм бәйрәмчә бизәлешкә конкурста 1 нче урын өчен дипломнар белән бүләкләнделәр:

- административ үзәкләре республика әһәмиятендәге шәһәрләр булган муниципаль районнар арасында, Әлмәт, Түбән Кама, Тукай муниципаль районнарыннан тыш, - Бөгелмә муниципаль районы;

- Казан шәһәре муниципаль берәмлеге районнары арасында, шулай ук «Казан шәһәренең Иске шәһәре» махсус территориясендә - Казанның Совет районы;

- Әлмәт, Түбән Кама шәһәрләре һәм Чаллы шәһәре муниципаль берәмлеге районнары арасында - «Чаллы шәһәре» муниципаль берәмлегенең Үзәк районы;

- Үзәк һәм көньяк - көнчыгыш зона буенча муниципаль районнар арасында - Алексеевск муниципаль районы;

- Идел аръягы зонасы буенча муниципаль районнар арасында - Апас муниципаль районы;

- Төньяк зона буенча муниципаль районнар арасында ике район бүләкләнде - Балтач муниципаль районы һәм Биектау муниципаль районы;

- төньяк-көнчыгыш зонасы буенча муниципаль районнар арасында - Менделеевск муниципаль районы.

«Үзәк Яңа ел чыршысын иң яхшы бизәү һәм биш зона төркеме буенча (район үзәкләреннән тыш) торак пунктларда яңа ел чараларын үткәрү» номинациясендә бүләкләнделәр:

- Үзәк зона буенча – Чистай муниципаль районының Чистай авыл җирлеге;

– Идел аръягы зонасы буенча - Зеленодольск муниципаль районының Раифа авыл җирлеге;

- Төньяк зона буенча - Кукмара муниципаль районының Нариман авыл җирлеге;

- төньяк-көнчыгыш зона буенча - Мамадыш муниципаль районының Красногорское авыл җирлеге;

-Көньяк – Көнчыгыш зона буенча - Бөгелмә муниципаль районы Карабаш бистәсе.

Исегезгә төшерәбез, республикада шулай ук «Ә безнең ишегалдында » конкурсы узды (барлыгы «Ә безнең ишегалдында …" конкурсында катнашучылар өчен) 197 меңнән артык кеше тавыш бирде).

ТР Рәисе Матбугат хезмәте, Елена Бритвина.