ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы объектларны капиталь ремонтлау программалары һәм кулланылган энергия ресурслары өчен халыкның түләү дисциплинасы турында сөйләде

25.03.2023

Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин социаль-мәдәни өлкә объектларын, гидротехник корылмаларны һәм күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау буенча эшләр торышы турында хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов үткәрде. Киңәшмәдә шулай ук Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Социаль-мәдәни өлкәдә объектларның иң күбе мәгариф өлкәсенә туры килә. Объектларга капиталь ремонт дүрт республика һәм ике федераль программа кысаларында башкарыла. 7 млрд 843 млн сумлык 271 объект ремонтланачак.

Бүгенге көндә түбәндәге эшләр алып барыла. 42 объектның 36сы сәүдә ителгән. Шуларның 34ендә подрядчылар эшли башлаган. Башкару 11 процент тәшкил итә. Шул ук вакытта Теләче һәм Чүпрәле районнары мәктәпләрендә спорт залларын ремонтлау эшләре 92% тәшкил итә.

2023 ел программасына кертелгән 9 ресурс үзәгенең 6сы ремонтлана. Эшләр 19% тәшкил итә.

2023 елда ремонтлау планлаштырылган 4 урта һөнәри белем бирү тулай торагының 2се контрактка кертелгән. Казандагы объектта эшләр башланган - биредә башкару 7 процент тәшкил итә.

Сәламәтлек саклау өлкәсендә 3 млрд 584 млн сум финанслау күләме белән 3 программа гамәлгә ашырыла. 2023 елда 148 объектның 118е беренчел звенога туры килә.

Беренчел звено объектлары буенча эшләр 30 муниципалитетта бара. Аларның гомуми үтәлеше бүгенге көндә 11% тәшкил итә. Агымдагы атнада Саба районында 2 объект төзелеп беткән.

Стационарларга килгәндә, дәүләт контрактлары 24 дәвалау-профилактика учреждениесенә имзаланган, подрядчылар эшнең 29%ын башкарган. Калган 6 объектка контрактларны киләсе ай ахырына кадәр төзү планлаштырыла.

Мәдәният тармагында 4 программа гамәлгә ашырыла. 1 млрд 41 млн сумлык 36 объект ремонтланачак. Контрактлы объектлар кысаларында түбәндәге эшләр алып барыла. 7 авыл мәдәният йорты буенча башкару 22% тәшкил итә. 5 мәгариф мәдәният учреждениесе буенча эш күләме 9%ка үтәлгән.

Яшьләр сәясәте өлкәсендә 5 программага кергән 1 млрд 311 млн сумлык 29 объект ремонтланачак. Биредә 6 балаларны савыктыру лагере (башкару 14%), 4 яшүсмерләр клубы (башкару 20%), 8 яшьләр үзәге (26%) буенча эшләр алып барыла.

Экология һәм табигый ресурсларны саклау өлкәсендә ике программа гамәлгә ашырыла - бу 342 млн.сумга 23 объект. Сәүдә кылынган объектларының алтысында эш алып барыла. Подрядчылар тарафыннан 3 объект тапшырылган. Программа буенча эшләр 15% тәшкил итә.

Моннан тыш, республика программалары кысаларында өч спорт объектына ремонт ясала (10% үтәлә), апрельдә тагын 12гә эшләр башлана. 35 социаль хезмәт күрсәтү оешмасына капиталь ремонт 32 процентка башкарылган. Агымдагы атнада Тәтеш районында объект төзелеп беткән.

Ветеринария берләшмәләренең, авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәләренең һәм «Россельхозцентр» федераль учреждениесе биналарының 19 бинасына капиталь ремонт ясала - төзелеш-монтаж эшләрен башкару 54% тәшкил итә. Программа кысаларында подрядчылар тарафыннан агымдагы атнада Апас районында объект төзелеп беткән.

Марат Айзатуллин күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау программасы турында хәбәр итте. Республикада бүгенге көндә 677 йорт сату-алу этабын узган. Подрядчыларда - 242 йорт, аларда планлаштырылган күләмнең 5 проценты үзләштерелгән.

Бүген ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы халыкның түләү дисциплинасы һәм җитештерелгән энергия ресурслары өчен предприятие һәм оешмаларның бурычлары турында хәбәр итте. Ул билгеләп үткәнчә, быел февраль күпьеллык тенденцияне кабатлаган: елның беренче айларында гражданнарга күрсәтелгән торак-коммуналь хезмәтләр өчен түләүләр җыюның кимүе күзәтелә, аннан соң икенче яртыеллыкка үсеш күзәтелә. 2022 елның шул ук чоры белән чагыштырганда ул шул ук дәрәҗәдә кала, февраль нәтиҗәләре буенча 93,7% тәшкил итә.

Быелның гыйнвар-февраль айларында түләүләр җыю 0,6% ка кимегән һәм республика буенча уртача 94% тәшкил иткән.

Уртача еллык дәрәҗә шулай ук аз гына кимү күрсәтә (0,3%). Хәзерге дәрәҗә 99%.

Гражданнарның түләүләрен онлайн-форматка күчерү буенча системалы эш дәвам итә. Бүгенге көндә транзакцияләрнең гомуми күләмендә аларның өлеше 72,5% тәшкил итә.

Әмма, элеккечә, картина республика буенча төрле. Өч муниципаль районда онлайн-түләүләр өлеше әлегә яртысына да җитмәгән (Чүпрәле, Мамадыш, Балтач районнары).

28 районда онлайн-транзакцияләр проценты 50дән 72,5 процентка кадәр (Апас, Аксубай, Әтнә, Кукмара, Тәтеш, Әлки, Кайбыч, Нурлат, Буа, Балык Бистәсе, Мөслим, Спас, Теләче, Чирмешән, Ютазы, Чистай, Кама Тамагы, Арча, Яңа Чишмә, Актаныш, Казан, Азнакай, Зәй, Минзәлә, Бөгелмә, Алабуга, Саба, Алексеевск).

14 муниципаль берәмлек (Лениногорск, Менделеевск, Баулы, Сарман, Зеленодольск, Югары Ослан, Түбән Кама, Агерҗе, Биектау, Лаеш, Чаллы, Питрәч, Тукай, Әлмәт) уртача республика әһәмиятеннән артып киткән.

Торак-коммуналь комплекс оешмалары тарафыннан кулланылган энергия ресурслары өчен бурычларга килгәндә, 2023 елның 1 мартына газ өчен түләнмәгән бурыч суммасы 303,5 млн сум тәшкил итә. Узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда ул 92 млн сумга, яки дүрттән бер өлешкә диярлек кимегән.

18 муниципалитет газчылар алдындагы бурычларын үтәмәгән, шуларның 10ы бурычларын арттырган.

Бер ел эчендә электр белән тәэмин итүчеләр алдында үтәлмәгән финанс йөкләмәләре суммасы 52 млн сумга кимегән, 1 мартка 76 млн сум тәшкил итә.

Министр муниципаль берәмлекләр башлыкларына булган бурычларны түләү һәм яңасын булдырмау буенча чаралар күрергә мөрәҗәгать итте.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте, Елена Бритвина. ТР Төзелеш министрлыгы материаллары кулланылды.