Рөстәм Миңнеханов «Татнефтехиминвест-холдинг" АҖ Директорлар советының чираттагы утырышын уздырды

24.03.2023

Бүген Казанда «Татнефтехиминвест-холдинг» АҖ Директорлар советының чираттагы утырышы узды. Чара Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узды.

Нефть-газ химиясендә инновацион проектлар каралды Е.К.Завойский исемендәге Казан физика-техника институтының «Функциональ материаллар һәм фотоника технологияләре» лабораториясе мөдире Вадим Семашко оптоакустик технологияләр турында сөйләде. Контактлы лазер -ультратавыш структуроскопиясе дефектоскопия гадәти ультратавыш контроленнән 10 тапкыр нәтиҗәлерәк.

Институтта мондый приборлар булдыру базарның 15%ын биләргә мөмкинлек бирәчәк дип саныйлар. Моннан тыш, оптоакустик томография онкология һәм йөрәк-кан тамырлары авыруларын иң иртә стадиядә табарга мөмкинлек бирә.

Нотыкчы шулай ук проектта бары тик илебез материаллары һәм эшләнмәләре генә кулланылачак дип белдерә.

"Композитлар булган барлык производстволар өчен перспективалы дип саныйм, - дип бәяләде проектны "Татнефтехиминвест-холдинг" АҖ генераль директоры Рафинат Яруллин. - Медицинада аеруча кызыклы. Ул УЗИ таба алмаган урында эшли".

Рөстәм Миңнеханов, композитлар җитештерүнең актив үсешен искә төшереп, сәнәгать компанияләре вәкилләре һәм медицина өлкәсендәге белгечләр катнашында бу темага «түгәрәк өстәл» уздырырга тәкъдим итте.

Тире җепселләрен эшкәртүнең удар-дулкын технологиясе турында «Удар-дулкын технологияләре» АҖ генераль директоры Алексей Огневский сөйләде. Технология химик процессларны тизләтә һәм җепселләр җитештерүне арзанлаштыра ала. Эшләнмә җеп, мамык, композит һәм тукымаган материаллар чыгару өчен кулланыла ала. Предприятие шулай ук тукыма сәнәгате һәм медицина өчен хәл ителешләр эшли.

"Татнефть" ААҖ һәм "Татнефтехиминвест-холдинг" АҖ техник  киндер белән эшләргә ниятләгәнлектән, нотыкчы эшләнмәләрне Татарстан сәнәгатенә яраклаштырырга тәкъдим итте.

Рөстәм Миңнеханов чыгышына комментарий биреп, төбәктә темага кызыксыну барлыгын билгеләп үтте.

Татарстанның нефть-газ предприятиеләренә насос-компрессор җиһазлары белән «ОКБМ Африкантов» АҖ үзәктән качучы машиналар һәм арматура баш конструкторы урынбасары Илья Коробов тәкъдим итте. Бу сыекландырылган углеводород газларын (СУГ) суырту өчен насослар, югары басымлы насослар, криоген суга батырыла торган насослар һ.б.

"Юнәлеш перспективалы, - диде ул. - Чит ил җитештерүчеләре бушаткан урынны алырга омтылабыз. Уникаль герметик насослар эшләү Сибур өчен сынау проекты. Алар белән килешү имзаланган. "Татнефть" компаниясенә товарлар китерү буенча тәкъдим ясалды".

Рөстәм Миңнеханов тәкъдимнәрнең актуальлеген "СПГ куллануны арттыру буенча хәрәкәт итү" планнары белән раслады.

Түбән Новгородның "ОКБМ Африкантов" АҖ Атомэнергомаш (Росатом дәүләт корпорациясенең машина төзелеше дивизионы) составына керә.

Исегезгә төшерәбез, «ОКМБ Африкантов» җитәкчелеге 2023 елның гыйнварында «Татнефтехиминвест-холдинг» утырышында Татарстанда һәм башка төбәкләрдә атом энергиясе технологияләре җайланмаларын (мини-АЭТС) төзергә тәкъдим итте.

Санкт-Петербургта эре предприятиеләрне иминләштерүне автоматлаштыру өчен AIINS IT-экосистемасы эшләнгән. Бу хакта «InsurTech платформасы» («Адепт» ҖЧҖ) генераль директоры һәм нигезләүчесе Игорь Кононов хәбәр итте. «Адепт» компаниясе «Сколково» - резиденты һәм Иннополис резиденты булырга планлаштыра.

Веб-сервис иминият килешүләрен рәсмиләштерүне, түләүне автоматлаштыра һәм документлар әйләнешен алып барырга ярдәм итә. Бу финанс һәм хезмәт чыгымнарын киметергә мөмкинлек бирә. Программаны бизнес-процессларны бозмастан интеграцияләргә мөмкин. "Мираторг" агросәнәгать компаниясе белән проект гамәлгә ашырылган инде.

Рөстәм Миңнеханов Иннополиста предприятиеләр вәкилләре өчен семинар уздырырга тәкъдим итте.

Торбаларны эретеп ябыштыру, кисү һәм төзү өчен заманча технологияләрне «ТЕХНОТРОН» эретеп ябыштыру җиһазлары заводының маркетинг һәм сату буенча директор урынбасары Олег Гецкин тәкъдим итте. Чебоксар предприятиесе 1980 елда нигезләнгән. Бу -  Россиянең беренче инверторлы эретеп ябыштыру җиһазлары җитештерүчесе.

"Роботны эретеп ябыштыру җиһазлары белән берләштердек, - дип билгеләп үтте нотыкчы. - Роботлар алырга Татарстанга киләбез".

Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, бүген Татарстанда ТКХны модернизацияләүнең күләмле программасы гамәлгә ашырыла һәм эретеп ябыштыру өчен аппаратлар кирәк.

ТР Рәисе Матбугат хезмәте. "Девон" мәгълүмат агентылыгы материаллары кулланылды.