Алексей Песошин алкалы хоккей буенча «Дуслык Кубогы» III бөтенроссия турнирында катнашты

03.02.2023

Бүген Казанның «Спорт сарае»нда «Дуслык Кубогы» алкалы хоккей буенча III бөтенроссия турниры ачылды. Тантанада Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин, Континенталь хоккей лигасы президенты Алексей Морозов, дин әһелләре катнашты.

Алексей Песошин билгеләп үткәнчә, күп милләтле Татарстан башкаласы Россиянең мөһим спорт тормышының югары статусын берничә тапкыр раслады. Казан даими рәвештә бөтенроссия һәм халыкара спорт чараларын уздыру урынына әверелә.

«Дуслык Кубогы» турниры чын мәгънәсендә халык хоккей чемпионатына әверелде. Инде өченче тапкыр ул илебезнең төрле почмакларыннан үзешчән командалар җыя. Турнирның үзенчәлеге - катнашучы командалар әгъзалары безнең ике әйдәп баручы динебезне-православие һәм ислам диненнән булуында. Күп милләтле дөньяның нигезе һәм төп кыйммәте - халыклар арасындагы дуслык. Бу турнир исемендә чагылыш тапты», - дип ассызыклады Татарстан Республикасы Хөкүмәте башлыгы.

Ул билгеләп үткәнчә, халыкларның һәм диннәрнең тату яшәү традицияләре спортта дәвам итә, аның өчен команда уены һәм нәтиҗәгә омтылыш хас: «Бүген, тышкы көчләрнең безне аерырга тырышуына карамастан, без бердәмлекне саклыйбыз һәм спорт мәйданчыкларында гына көндәшлек күрсәтәбез. Турнирның популярлык дәрәҗәсе һәм тамашачыларның игътибары артачак, ә катнашучыларның географиясе арта барачак».

«Ышанам ки, «Дуслык Кубогы» хоккейны популярлаштыруга һәм илебездә милләтара һәм диниара дөньяны ныгытуга ярдәм итәчәк, спортның бу төрен үстерү һәм алга этәрү өчен мөһим мәйданчык булачак, башка ярышлар белән беррәттән Казанның спорт тормышында якты сәхифә булып калачак. Командаларга уңышлар һәм якты җиңүләр телим», - дип өстәде ТР Премьер-министры.

Турнир 2021 елда оештырылган. Быел ярышларны 5 субъекттан 250 спортчы җыелган. Барлыгы 10 команда уйнаячак. Турнир 1-5 февральдә үткәрелә.

ТР Президенты Матбугат хезмәте, Булат Низамиев.