Алексей Песошин ТР Яшьләр эшләре министрлыгы коллективына яңа җитәкче тәкъдим итте

11.01.2023

Бүген Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин ведомство коллективына яңа министрны тәкъдим итте.

Чара ТР Яшьләр эшләре министрлыгы бинасында узды (Казан, Сафьян ур.).

Ринат Садыйков ТР Яшьләр эшләре буенча яңа министр булды (бүгенге көнгә кадәр ул ТР яшьләр эшләре министрының беренче урынбасары вазыйфасын башкарды).  Татарстан Республикасы Президентының 2023 елның 11 гыйнварындагы Указы нигезендә билгелщп куелды.

ТР Премьер-министры Алексей Песошин Ринат Садыйков, вакыт чакыруларын исәпкә алып, куелган бурычларны хәл итүдә эшне лаеклы дәвам итәчәгенә ышаныч белдерде. Республика җитәкчелеге барлык башлангычларга да һәрьяклап ярдәм күрсәтәчәк, дип билгеләп үтте Алексей Песошин.

«Коллектив эчендә хәрәкәт булуын дөрес дип саныйм. Шулай итеп, ведомствоның эш юнәлешләре үзгәрми, алар эзлекле гамәлгә ашырыла», - дип билгеләп үтте Алексей Песошин.

Ул шулай ук Ринат Садыйковның турыдан-туры катнашында республикада яшьләр сәясәтен үстерү буенча актив эшчәнлек алып барылуын, шул исәптән яшьләр сәясәте объектларын капиталь ремонтлау һәм инфраструктура төзү программасын эзлекле тормышка ашыру, дәүләт тармак программаларын үстерү һәм гамәлгә ашыру, яшь гаиләләр өчен торак программалары, Татарстан Республикасында балалар һәм яшьләрнең ялын оештыру турында искәртте.

Исегезгә төшерәбез, министрлыкны 2021 елның сентябреннән башлап җитәкләгән Тимур Сөләйманов яңа урынга («Беренчеләр хәрәкәте» Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең төбәк бүлеге җитәкчесе вазыйфасына) күчерелде .

Алексей Песошин хәбәр иткәнчә, Татарстан Республикасы Президентының 2023 елның 9 гыйнварындагы Указы белән Тимур Җәүдәт улы Сөләйманов яңа урынга билгеләнүенә бәйле рәвештә Татарстан Республикасы яшьләр эшләре министры вазыйфасыннан азат ителде. Республика яшьләр эшләре министры вазыйфасында эшләгән вакытта Тимур Сөләйманов үзен югары профессиональ җитәкче итеп күрсәтте, федераль һәм халыкара дәрәҗәләрдә Татарстан Республикасын лаеклы тәкъдим итте, дип ассызыклады Татарстан Республикасы Премьер-министры.

Белешмә өчен:

Ринат Наил улы Садыйков 1986 елның 18 мартында Казан шәһәрендә туа.

Мәгариф:

2008 елда Татар дәүләт гуманитар-педагогика университеты (физика һәм информатика);

2014 елда Казан федераль университеты (Россия Федерациясе халык хуҗалыгы оешмалары өчен идарәче кадрлар әзерләүнең Президент программасы);

2015 ел - «мәгълүмат технологияләрен кертү һәм шәһәр инфраструктурасы» (smart city) Россия Япония үзәкләренә техник ярдәм кысаларында Япониядә стажировка үтү.

2021 ел РАНХиГС Россия Федерациясе Президенты каршындагы дәүләт хезмәте һәм идарә институтының «Эшлекле администрацияләү мастеры – Business Administration (МВА)»

Инглиз телен белә.

Хезмәт эшчәнлеге:

2008 елның мартыннан 2009 елның маена кадәр – «Казан студентлар хезмәт отрядлары үзәге»МОО җитәкчесе.

2009 елның февраленнән майга кадәр-Казан яшьләр үзәге яшьләре белән эшләү буенча белгеч.Габдулла Тукай;

2009 елның маеннан 2018 елның июленә кадәр-Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре һәм спорт министрлыгының «студентлар хезмәт отрядларының республика үзәге " дәүләт бюджет учреждениесе директоры.

2018 елның июленнән Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры урынбасары.

2021 елның октябреннән Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрының беренче урынбасары.

Бүләкләре:

Талантлы яшьләргә ярдәм итү премиясе лауреаты (Россия Федерациясе Президентының 2006 елның 6 апрелендәге 325 номерлы Указы);

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Рәхмәт хаты (РКМ от 16.10.2008 № 1826-р);

«Казан шәһәрендә яшьләр сәясәтен гамәлгә ашыруга зур өлеш керткән өчен» Казан шәһәре мэрының Рәхмәт хаты (2009);

«Россия Федерациясендә студентлар отрядлары үсешенә керткән өлеше өчен» мактау билгесе (2011);

Россия Федерациясе Президенты каршындагы Россия халык хуҗалыгы һәм дәүләт хезмәте академиясенең һәм Татарстан Республикасы Президентының һәм  Рәхмәт хаты (2012);

«IX Казан халыкара мөселман киносы фестивален үткәрүдә актив катнашкан өчен» Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы дипломы (2013);

«2013 елгы XXVII Бөтендөнья җәйге универсиаданы әзерләүдә һәм үткәрүдә актив катнашкан өчен» Казан шәһәре мэрының Рәхмәт хаты;

«Казан шәһәрендәге 2013 елгы XXVII Бөтендөнья җәйге универсиадасын әзерләүгә һәм үткәрүгә нәтиҗәле өлеш керткән өчен»Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре һәм спорт министрлыгының Рәхмәт хаты;

Россия Федерациясе Президенты В. В. Путинның «2013 елда Казанда узачак XXVII Бөтендөнья җәйге универсиадага әзерлек һәм аны уздыру буенча бурычлар өчен» рәхмәт хаты (2014);

«Су спорт төрләре буенча XXVI дөнья чемпионатын оештыруда һәм уздыруда шәхси өлеш керткән өчен»Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре һәм спорт министрлыгының Рәхмәт хаты (2015);

Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре һәм спорт министрлыгының «Татарстан Республикасы дәүләт яшьләр сәясәтен гамәлгә ашырудагы казанышлары өчен» мактаулы флтын билгесе (2017).

ТР Президенты Матбугат хезмәте, Елена Бритвина.