Татарстанда авыл хуҗалыгы тулай продукциясе күләме беренче тапкыр 300 млрд сумнан артып китәчәк

09.01.2023

Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы тулаем продукциясе күләме, хуҗалыкларның барлык категорияләрен исәпкә алып, беренче тапкыр 300 млрд. сумнан артып китәчәк. Чагыштырма үсеш план күрсәткече 1,9% булганда якынча 18% тәшкил итәчәк. Бу хакта бүген ТР Премьер-министры урынбасары – ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров ТР Хөкүмәт Йортында узган киңәшмәдә хәбәр итте.

Киңәшмәне Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов үткәрде. Киңәшмәдә Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Узган елның төп нәтиҗәләре турында сөйләгәндә, Марат Җәббаров аларның гомумән алганда уңай булуын билгеләп үтте. Әйтик, хуҗалыкларның барлык категорияләрен дә исәпкә алып, авыл хуҗалыгы тулаем продукциясе күләме 307,9 млрд. сум тәшкил итәчәк (2021 елда – 248,8 млрд. сум, 2020 елда – 264,3 млрд. сум, 2019 елда – 248,7 млрд. сум).

Тармаклар буенча чагыштырсак, игенчелек продукциясен җитештерү буенча республиканың барлык районнарында үсеш тәэмин ителгән; терлекчелек продукциясен җитештерү буенча 18 район түбәнрәк яки узган ел дәрәҗәсендә эшләгән.

Авыл хуҗалыгы оешмалары һәм крестьян-фермер хуҗалыклары буенча керем 172,8 млрд. сум тәшкил итәчәк, бу узган елга караганда 29 млрд. сумга күбрәк.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы министрлыгы башлыгы сатылган ашлыкка җитештерүчеләрнең чыгымнарын субсидияләү буенча ярдәм турында җентекләбрәк сөйләде. Гомумән алганда, бу ярдәмгә 1,3 млрд сум юнәлдерелгән, бу 1 млн тоннага якын ашлыкны субсидияләргә мөмкинлек бирелгән, уртача ставка буенча бер тоннага 1300 сум. Шул ук вакытта 514 мең тонна ашлык субсидияләнә алмаган, әлеге күләмгә федераль үзәктән 1 млрд 28 млн сум акча соралган.

Моннан тыш, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан сатып алу интервенцияләрендә катнашу өчен республика товар җитештерүчеләрен җәлеп итү буенча эш алып барылган. Интервенция фондына 226 мең тонна ашлык сатып алынган (Россия Федерациясендә өлеш – 7,5%). 3 класслы бодайны сатуның уртача бәясе 14,4 мең сум НДСтан тыш, 4 класслы бодайдан – 13,3 мең сум, арыш – 1 тоннага 10,1 мең сум. Игенчелек тармагына бюджет ярдәме 5,1 млрд сум тәшкил иткән (5077,5 млн сум).

Гомумән алганда, 2022 елда агросәнәгать комплексын үстерүгә 18,3 млрд сум бүлеп бирелгән (2021 елда – 17,4 млрд сум). Шул ук вакытта федераль бюджет акчалары хисабына - 5,5 млрд. сум, республика бюджеты акчалары хисабына - 10,8 млрд. сум. Шул исәптән, программа буенча авыл территорияләрен комплекслы үстерү - 1,9 млрд сум (РФ бюджеты – 1,5 млрд сум, ТР бюджеты – 0,4 млрд сум). Быел дәүләт программасы нигезендә күрсәткечләрне - тулаем 1,9%ка, үсемлекчелек тармагы буенча - 2,3%ка, терлекчелек буенча 1,5%ка арттырырга кирәк.

Республика хуҗалыклары тарафыннан авыл хуҗалыгы культураларыннан (бөртеклеләр – 5,16 млн тонна (эшкәртелгәннән соң), бәрәңге һәм яшелчәләрдән – 1,1 млн тонна, шикәр чөгендере – 1,8 млн тонна, майлы чөгендер 620 мең тонна уңыш җыеп алынган

Агымдагы елга шундый ук максатлар куелган (ашлык – 4,5-5,0 млн тонна, шикәр чөгендере – 1,8 млн тонна, майлы чөгендер – 600 мең тонна, бәрәңге һәм яшелчәләр – 1,1 млн тонна, азык – 30 ц.та.б./1 шарт. башка).

Узган ел республика хуҗалыклары 3072 берәмлек авыл хуҗалыгы техникасы һәм җайланмалары сатып алган, 12,1 млрд сумлык (шул исәптән 396 трактор, 138 ашлык җыю, 37 азык җыю комбайны).

Марат Җәббаров шулай ук Татарстан Республикасы территориясендә авыл хуҗалыгы ярминкәләрен уздыру йомгакларын тәкъдим итте. Узган ел Казанның 15 мәйданчыгында, Чаллыда һәм Зеленодольск муниципаль районында - 2 мәйданчыкта, Түбән Кама шәһәрендә өч мәйданчыкта 22 ярминкә көне үткәрелгән. Ярминкәләр нәтиҗәләре буенча 2,1 млрд сумлык продукция сатылган, шуларның 500 млн сумы - язгы чорга, 1,6 млрд сумы көзге чорга туры килгән. Ярминкәдә катнашучыларның тырышлыгы белән мәйданчыкларга 18,8 мең тонна яшелчә, 2 625 тонна ит, 360 тонна сөт, 3,5 миллион данә тавык йомыркасы, 1 265 тонна шикәр комы, 880 тонна он китерелгән.

Татарстан Президенты билгеләп үткәнчә, авыл хуҗалыгы өлкәсендә махсус кадрлар әзерләү, минераль ашламалар әзерләү кебек мәсьәләләргә игътибар бирергә кирәк. Ул шәхси ярдәмче хуҗалыкларга ярдәм итү эшен дәвам итәргә кушты. Рөстәм Миңнеханов шулай ук халык өчен авыл хуҗалыгы ярминкәләрен уздыруның мөһимлеген билгеләп үтте.

ТР Президенты Матбугат хезмәте, Елена Бритвина.