ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы Марат Айзатуллин 2023 елда төзелеш һәм капиталь ремонт өлкәсендәге программаларны тормышка ашыру турында сөйләде

03.01.2023

Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин ТР Хөкүмәт Йортында традицион республика киңәшмәсен үткәрде. 2023 елда төзелеш һәм капиталь ремонт өлкәсендә республика һәм федераль программаларны гамәлгә ашыру турында ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин сөйләде.

Министр билгеләп үткәнчә, 2022 елда республиканың төзелеш комплексы үз өстенә алган барлык йөкләмәләрне дә үтәгән. 6 илкүләм проект, 8 дәүләт һәм 44 республика төзелеш һәм капиталь ремонт программалары тулысынча тормышка ашырылган.

Аннары Марат Айзатуллин агымдагы елга планнар турында хәбәр итте. 2023 елда 44 республика программасын гамәлгә ашыру планлаштырыла. Аларның гомуми финанс лимиты якынча 54 млрд. сум тәшкил итә. Бу акчаларга 3,5 меңнән артык объект төзергә, ремонтларга, модернизацияләргә һәм төзекләндерергә кирәк.

2023 елда торак төзелеше кысаларында 2 млн 830 мең квадрат метр торак тапшырырга кирәк. Шул исәптән 160 мең кв. метры - социаль ипотека программасы буенча, 1 млн 246 мең кв. метры - индивидуаль торак төзелеше линиясе буенча, 1 млн 423 мең кв. метры - күп фатирлы инвестицион торак сегментында.

Бер ел элек булган кебек үк, аерым категория гражданнарны торак белән тәэмин итү буенча 4 программаны гамәлгә ашыру планлаштырылган. Яңа елда 600 ятим бала, 33 күп балалы гаилә, 78 яшь гаилә һәм күченергә мәҗбүр булган 6 кеше , Ерак Төньяктан һәм Чернобыльдан күченеп килүчеләр арасыннан өй туйларын билгеләп үтәргә тиеш.

Күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау программасын гамәлгә ашыру яңа өч еллык циклга керә. 2023 елда анда 42 муниципаль берәмлек катнаша. 2023 ел программасына 716 күп фатирлы йорт кертелгән. Программаны финанслау күләме - 6 млрд 198 млн сум.

«Безнең ишегалды» программасы буенча быел лимит 9 млрд. сум тәшкил итә. Программа объектларының якынча исемлегенә 960 йорт яны территориясе кертелгән.

ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрлыгы тарафыннан гомуми суммасы 3 млрд. сум булган 6 программаны гамәлгә ашыру планлаштырыла, аларга 650 объект керә. Бу - инженерлык инфраструктурасын модернизацияләү буенча 5 программа һәм уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру программасы.

Гадәттәгечә, Мәгариф министрлыгы линиясе буенча зур күләмдә эш башкарасы бар. 201 объектны үз эченә алган 3,9 млрд. сумлык 4 программа тормышка ашырылачак. Бу 4 тулай торакны, 36 мәктәпне, 9 балалар бакчасын, 9 ресурс үзәген һәм 143 азык-төлек блогын капиталь ремонтлау.

Яшьләр министрлыгы белән берлектә 4 программа гамәлгә ашырылачак. Барлыгы 2 млрд 200 млн сум - 7 яшьләр үзәген, 4 яшүсмерләр клубын, 10 психологик-педагогик ярдәм үзәген ремонтлауга, шулай ук 14 лагерьны төзүгә һәм ремонтлауга тотылачак.

Сәламәтлек саклау министрлыгы карамагындагы ике программага 54 объект керә. Алар буенча гомуми лимит 3 млрд 600 млн сум тәшкил итә. 23 фельдшер-акушерлык пункты төзеләчәк һәм ремонтланачак, шулай ук 29 стационар подрядчылар ремонт белән керәчәк.

Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы белән берлектә 2 программаны тормышка ашыру планлаштырылган. 17 райондагы 19 ведомство карамагындагы учреждениене ремонтлау һәм 10 муниципалитетта 10 авыл кибете төзү өчен 115 млн сум акча бүленә.

Гомуми финанс күләме 1 млрд 263 млн сум булган спорт өлкәсендәге ике программага 23 объект кертелгән. Быел 4 ябык футбол манежы, 4 универсаль спорт мәйданчыгы төзергә, шулай ук 15 спорт учреждениесен ремонтларга кирәк.

2 республика программасына кертелгән 24 объектны Мәдәният министрлыгы линиясе буенча ремонтлау планлаштырыла. Мәдәният объектларын һәм мәгариф учреждениеләрен ремонтлауга 617 млн сум бүлеп бирелә.

Быел тагын 7 министрлык һәм ведомство бер программа буенча гамәлгә ашыра.

Моннан тыш, ТР Төзелеш министрлыгы 6 илкүләм проектны һәм 4 дәүләт программасын тормышка ашыруда катнашачак, алар кысаларында 203 объект төзелешенә һәм ремонтына мониторинг ясалачак.

Алексей Песошин шулай ук калган күчмә объектлар буенча эшләрне билгеләнгән срокларда төгәлләргә кирәклегенә игътибар итте.

ТР Президенты Матбугат хезмәте.