Рөстәм Миңнеханов Мәскәүдә авиаконструктор А.Н. Туполевка һәйкәл һәм яңа музей ачылышында катнашты

30.11.2022

Бүген Мәскәүдә авиаконструктор Андрей Николаевич Туполевка һәйкәл һәм мәгълүмат-музей үзәген ачу тантанасы булды. Чаралар «Туполев» ГАҖ конструкторлык бюросының (Ростехның Берләшкән авиатөзелеш корпорациясенә керә) 100 еллык юбилеена багышланган.

А.Н. Туполев һәйкәле Мәскәүдә авиаконструкторга багышланган беренче һәйкәл булды. Скульптура композициясе - А. Н.Туполевның үз буендагы фигурасы һәм Ту-144 очып китүче самолет силуэты.

Һәйкәлне символик ачу хокукы авиаконструкторның туганнарына - оныклары Андрей һәм Татьяна Туполевка бирелде.

"Танылган совет авиаконструкторы Андрей Туполевның стратегик авиация булдыруга керткән өлешен бәяләп бетергесез. Андрей Николаевич Туполев башкарган эшләрнең күбесен ул дөньяда беренче булып эшләде. Безнең өчен бу даһи инженерның эшчәнлеге Казан белән тыгыз бәйләнгән булуы зур горурлык. Күпьеллык гомуми тарих Татарстанны һәм «Туполев» ҖАҖНЕ бүгенге көнгә кадәр берләштерә. Шуңа да карамастан, илебез дөнья авиатөзелеш үзәкләренең берсе санала», - диде ачылыш тантанасында Татарстан Республикасы Президенты, «Туполев» ҖАҖ Директорлар советы рәисе Рөстәм Миңнеханов.

Атаклы авиаконструкторга һәйкәл ачу тантанасында РФ Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы, РФ Оборона министрлыгы, РФ Транспорт министрлыгы, Ростех ДК, «ОАК» ГАҖ, тармак предприятиеләре вәкилләре катнашты.

"ОКБ Туполевның 100 еллыгы-ул безнең уртак бәйрәм. Андрей Николаевич Туполев һәм аның исемендәге КБ коллективы һәрвакыт илебез авиатөзелешенең алга баруын гәүдәләндерделәр, аның киләчәген күп яктан билгеләделәр. Без Туполев БАК традицияләрен хөрмәтлибез, Берләшкән авиатөзелеш корпорациясе эшендә легендар КБның иң яхшы тәҗрибәләрен кулланабыз һәм конструкторлар буыны тәҗрибәсе һәм инженерлык культурасы саклансын, үсешен дәвам итсен һәм киләчәктә – Россия авиация техникасының иң яңа үрнәкләрен булдырганда - чын уңышлар бирсен өчен кулдан килгәннең барысын да эшлибез», - дип белдерде «Берләшкән авиатөзелеш корпорациясе» ААҖ генераль директоры, «Россия СоюзМашы» ҖЧҖ вице-президенты Юрий Слюсарь.

Скульптура композициясе академик Туполев ярындагы БАК бинасы янындагы җәмәгать территориясендә, быел күренекле авиаконструктор исеме бирелгән скверда урнаштырылган.

Яңа һәйкәл автор коллективы - скульптор Владимир Иванов, Мәскәү Рәссамнар берлеге, Россия рәссамнар иҗат берлеге әгъзасы һәм архитекторы Михаил Корси, Россия Сәнгать академиясе әгъза-корреспонденты, Халыкара архитектура академиясе профессоры. Владимир Иванов Поклонная тавында (Җиңү Паркы), Жуковский шәһәрендә һәм Мәскәү һәм Ленинград өлкәләренең башка мәйданчыкларында скульптура композицияләре авторы булып тора.

Аннары яңа БАК Туполев музее презентациясе булды, ул масштаблы реконструкциядән соң ачылды. Хәзер бу -  яңа заманча интерактив күргәзмә мәйданы, аның экспозициясе Туполев БАКның 100 еллык тарихына багышланган һәм табигый экспонатларны да, мультимедиа компонентларын да үз эченә ала. Яңартылган музейга килүчеләр уникаль тарихи экспонатлар, танылган Туполев самолетлары модельләрен һәм аларны ясаучының шәхси әйберләрен күрә алалар, интерактив кульманда самолет җыярга һәм аны бурга, Андрей Николаевич Туполевның һәм Алексей Андреевич Туполевның үз тавышын ишетергә аларның биографияләре белән «җанлы китап» аша танышырга мөмкин.

Белешмә өчен:

Андрей Николаевич Туполев - илебез авиациясе легендасы. Аның җитәкчелегендә беренче класслы хәрби һәм пассажир самолетлары булдырыла, алар күбесенчә XX һәм XXI гасырларда дөнья авиациясенең кыяфәтен билгели.

СССР Фәннәр академиясе академигы, Хезмәт Герое, өч тапкыр Социалистик Хезмәт Герое, Ленин, дүрт Сталин һәм СССР Дәүләт премияләре лауреаты. Андрей Николаевич Туполев җитәкчелегендә 300дән артык самолет эшләнгән, аларда 78 дөнья рекорды куелган, 30га якын күренекле очыш башкарылган.

ТР Президенты Матбугат хезмәте.