Денис Мантуров һәм Рөстәм Миңнеханов «Соллерс» автомобильләре җитештерүне оештыру проектын эшләтеп җибәрделәр

26.11.2022

Россия Федерациясе Хөкүмәте Рәисе урынбасары - Россия Федерациясе Сәнәгать һәм сәүдә министры Денис Мантуров һәм Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов «Алабуга» МИЗ мәйданчыгында «Соллерс» үз бренды белән автомобильләр җитештерүне оештыру проектын эшләтеп җибәрделәр.

РФ Сәнәгать һәм сәүдә министры һәм ТР Президенты «Соллерс» чыгара торган автомобильләрнең база версияләрен карадылар. Коммерция берәмлекләреннән тыш, махсус максатлы машиналар тәкъдим ителде: мәктәп автобуслары, маршрутлар, ашыгыч ярдәм машиналары. Яңа Россия продуктларына «Атлант» һәм «Арго» исемнәре бирелде. Планда - елына 30 меңгә кадәр автомобиль чыгару.

Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, республика «Соллерс» компаниясе белән хезмәттәшлек итәргә тели. "Компаниянең күчеш чорында хезмәт коллективын саклап калуын әйтәсем килә. Сүз иң алдынгы күнекмәләргә ия булган беренче класслы белгечләр турында бара. «Соллерс» коммерцияле җиңел машиналар җитештерүне җайга салды. Бу продукциягә Россия базарында ихтыяҗ зур. Безнең республика өчен әлеге проект бик мөһим: бу эш урыннары да, бюджетка керемнәр дә. Денис Валентиновичка әлеге җитештерүне оештыруда ярдәме өчен рәхмәт белдерәсем килә», - диде ТР Президенты.

«Соллерс» ГАҖ генераль директоры Әдил Ширинов локализацияләргә планлаштырылган төп компонентлар турында сөйләде, шулай ук Денис Мантуров һәм Рөстәм Миңнеханов шәхсән үзе сынап караган электродвигательдәге автомобильнең версиясен күрсәтте.

«Соллерс» вәкилләре безгә якындагы кварталга барлык автомобильләрне дә сатып алучыны тапканнарын хәбәр иттеләр. Соңрак локализация өлешендә базаны һәм агрегатларны төзү өчен ачык, компонентлы план бар. Тәэмин итүчеләрнең зур исемлеге Татарстанга туры килә. Бу штампалау да, кою да, пластик продуктлар белән тәэмин итү дә. Локализация дәрәҗәсен күтәрү өчен планлаштырылган чаралар графигы бар. Болар барысы да махсус инвестконтрактта язылган. Хезмәттәшләребезгә аларның инициативасында ярдәм итәчәкбез», - дип билгеләп үтте Денис Мантуров.

2023 елдан дизель двигательләрен җитештерүне, штампалау җитештерүен, төп электрон компонентларны, шасси элементларын, пластик эшләнмәләрне локализацияләүне үз эченә ала торган яңа линейканы локализацияләү буенча масштаблы программа старт ала. Яңа проектка инвестицияләрнең гомуми күләме 5 млрд сумнан артып китәчәк.

ТР Президенты Матбугат хезмәте, Булат Низамиев.