Татарстан фәнни-технологик үсешнең илкүләм рейтингы лидерлары унлыгына керде

16.11.2022

Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов фәнни-технологик үсеш комиссияләре һәм Дәүләт Советының Фән буенча уртак утырышында катнашты. Утырышны Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары Дмитрий Чернышенко һәм «Фән» юнәлеше буенча Дәүләт Советы комиссиясе рәисе, Новосибирск өлкәсе Губернаторы Андрей Травников үткәрде.

Чара кысаларында беренче тапкыр 2021 елда төбәкләрнең фәнни-технологик үсешенең илкүләм рейтингы тәкъдим ителде. Исегезгә төшерәбез, рейтингны формалаштырырга Россия Президенты Владимир Путин Дәүләт Советының һәм Президент каршындагы Фән һәм мәгариф советының уртак утырышы йомгаклары буенча йөкләде.

«Илкүләм рейтингның төп максаты – төбәкләрне интеграль күрсәткечләрен кулланып фәнни-технологик мохит формалаштыруга карашларны үзгәртергә этәрү. Мәсәлән, фәнни тармакта эшләүче гражданнар саны, 29 яшькә кадәрге тикшерүчеләр саны, төбәкләрнең эшләнмәләргә эчке чыгымнары, шулай ук икътисадның реаль секторы оешмалары кулланган эчке технологияләр күләме. Рейтинг тикшерүчеләр, федераль һәм төбәк хакимияте органнары, шулай ук бизнес өчен урыннарда тармак үсешен объектив бәяләү һәм көчәйтергә кирәк булган юнәлешләрне аңлау ягыннан нәтиҗәле корал булыр, дип ышанам. Бу субъектларга үзләренең инновацион технологияләрен үстерергә һәм ил Президенты сөйләгән технологик суверенлыкка ирешүне тизләтергә мөмкинлек бирәчәк. Быел илкүләм фәнни-технологик үсеш рейтингы лидерлары Мәскәү, Санкт-Петербург һәм Томск өлкәсе булды», - дип билгеләде Дмитрий Чернышенко.

Топ-10га шулай ук Татарстан Республикасы, Башкортостан Республикасы, Новосибирск, Свердловск, Ульяновск, Мәскәү һәм Түбән Новгород өлкәләре керде.

Рейтингның 33 күрсәткече 3 блок буенча тупланган: хакимият органнары, фән сыйдырышлы бизнес алып бару мохите һәм тикшерүчеләр эше өчен мохит. Алар Росстат, Роспатент, Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы мәгълүматлары, шулай ук Федераль казначылыкның төбәк һәм җирле бюджетлар һәм субъектлар, шулай ук үсеш институтлары үтәлеше турындагы хисаплар нигезендә исәпләнгән.

«Бүген фән масштаблы дәүләт бурычларын хәл итүдә төп роль уйный. Фәнни-технологик үсеш рейтингы галимнәргә, эшкуарларга һәм хакимият органнарына эшнең нәтиҗәле траекторияләрен төзергә ярдәм итәргә тиеш. Рейтингта бастырылган күрсәткечләр тикшеренү секторын, карьера яки бизнес хәл ителешләрен үстерү өчен кулланылырга мөмкин. Мәсәлән, фән сыйдырышлы технологияләргә юнәлтелгән компанияләр вәкилләре рейтинг буенча кайсы төбәкнең җитештерүне оештыру өчен кулайрак булуын аңлый алачаклар. Бу максатлар өчен рейтингта «Фән сыйдырышлы бизнес алып бару мохите» блогы эшләнгән. Һәм, әлбәттә, рейтинг яшь галимнәр һәм белгечләр өчен яхшы мәгълүмат булачак, алар һөнәри үсешкә мотивацияләнгән һәм үз компетенцияләрен үстерү өчен төбәк сайлыйлар», - диде Фән һәм югары белем бирү министры Валерий Фальков.

«Татарстан илнең фәнни-технологик үсеше динамикасына зур өлеш кертә. Республика территориясендә «Фән һәм университетлар» илкүләм проекты кысаларында дөньякүләм дәрәҗәдәге фәнни үзәк, шулай ук махсуслаштырылган уку-фәнни һәм инжиниринг үзәкләре булдырылды. Инструмент базасын һәм тикшеренүләр һәм үсеш секторының кадрлар потенциалын яңарту бара. Яшьләр фәнни лабораторияләре челтәре формалаштырылган. Предприятиеләрнең югары уку йортлары һәм фәнни учреждениеләр белән кооперация элемтәләре тирәнәя. Бүген илебезнең технологик суверенитетын торгызу бурычы беренче планга чыга. Татарстанның фәнни комплексын киләчәктә үстерү перспективалары әлеге мәсьәләне хәл итүгә юнәлдерелгән», - дип билгеләп үтте Рөстәм Миңнеханов.

«Төбәкләрнең инновацион һәм фәнни-мәгариф потенциалын бәяләүче берничә махсус рейтинг бар. Аларның үзенчәлекләре бар. Беренче тапкыр төбәкләрнең фәнни-технологик потенциалы һәм үсеш динамикасы интеграль рейтингы эшләнде. Бу – зур эш нәтиҗәсе. Мин саннар һәм күрсәткечләр җитешлеге арасында яхшы баланс таба алдым дип уйлыйм. Һәр күрсәткеч буенча аңлаешлы методика эшләнде, башлангыч белешмәләрне алу чыганаклары билгеләнде. Иң мөһиме – рейтинг таянган барлык аналитик мәгълүматны кызыксынган субъектларга җиткереп, аларның фәнни-технологик потенциалны арттыру өчен үз эшләрендә куллана алулары», - диде Андрей Травников.

«Новгород өлкәсе фәнни-технологик үсеш юлыннан хәрәкәт итә. Биш ел элек без бөтенләй түбән позициядән башладык. Бүген без, әлбәттә, Хөкүмәт ярдәме белән юлның бер өлешен үттек. Хәзер без 49 нчы урында. Хәзер инде күптән НТР көн тәртибе белән шөгыльләнүче көчле төбәкләр белән ярышырга кирәк. Әлбәттә, объектив үлчәү коралы кирәк. Төбәкләрдә ул бар – бу фәнни-техник үсеш рейтингы. Аңардан төбәк хакимияте нинди тырышлыклар куярга тиеш һәм бу хакимият нинди нәтиҗәләргә ирешә ала икәне аңлашыла. Моннан тыш, рейтинг булганда мөһим факторны башка субъектлардагы коллегалары белән иң яхшы тәҗрибәләрне карарга һәм тиешле ярдәм органнары булдыру программаларыннан, карарларыннан һәм практикаларыннан файдаланырга була», - дип өстәде Новгород өлкәсе губернаторы Андрей Никитин.

Рейтингның тулы версиясе Мәгариф һәм фән министрлыгы сайтында бастырылган, анда исәпләү методологиясе белән дә танышырга мөмкин. Киләчәктә ул ел саен төзеләчәк һәм 1 октябрьгә кадәр бастырылачак.

Утырыш йомгаклары буенча Дмитрий Чернышенко Мәгариф һәм фән министрлыгына декабрь аена ведомствоара эшче төркем оештырырга кушты, ул киләсе илкүләм рейтингны төзиячәк һәм кирәк булганда аны формалаштыру методикасын оптимальләштерәчәк.

ТР Президенты Матбугат хезмәте.