ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы башлыгы Фәнил Әһлиуллин Татарстан территориясендә урнашкан гидротехник корылмаларны инвентаризацияләү барышы турында сөйләде

03.10.2020

Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан гидротехник корылмаларны инвентаризацияләүнең барышы турында бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Фәнил Әһлиуллин хәбәр иткәнчә, хакимият органнарында барлык милек рәвешләрендәге гидротехник корылмаларны бердәм исәпкә алу булмау сәбәпле, ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы тарафыннан, күзәтчелек органнары белән берлектә, гидротехник корылмаларны исәпкә алу буенча ведомствоара реестр формалаштырылган, күзәтчелек федераль органнары хисаплары белән бер үк төрле. Реестр объект характеристикаларының максималь җыелмасын, шул исәптән Ростехнадзор параметрларын үз эченә ала.

Бүгенге көндә гидротехник корылмаларны (ГТУ) исәпкә алуның яңа бердәм формасы буенча инвентарьлаштыру тулысынча диярлек төгәлләнгән. 943 ГТКның исемлеге формалаштырылган, шуларның 681е Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләре милкендә, 4се – Татарстан Республикасы милкендә, 87се – Россия Федерациясе милкендә, 68е – хосусый милектә, 103 ГТК хуҗасыз.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы башлыгы билгеләп үткәнчә, ГТКның күп өлеше муниципалитетлар өлешенә туры килә. Аннары министр башка милек формаларына караган гидротехник корылмаларга да тукталды.

Фәнил Әһлиуллин үз чыгышында инвентаризация барышында ачыкланган проблемалы гидротехник корылмаларга аерым игътибар бирде.

Әлеге категориягә барлык су объектлары да кертелгән: милек хокукын теркәмичә, рәсмиләштерү стадиясендә, авыл җирлекләре өчен кирәк булмаган, урман фонды җирләрендә булган, кипкән һ.б. әлеге корылмалар буенча, гидротехник корылмаларның статусын раслау һәм куркынычсызлык декларациясен рәсмиләштерү кирәклеген раслау өчен, Ростехнадзор, ТР буенча Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы һәм муниципаль берәмлекләр тарафыннан визуаль комиссион тикшерүләр үткәрелгән.

Моннан тыш, әлеге исемлеккә 34 корылма кермәгән, алар тиешле билгеләр булмау сәбәпле, комиссия тарафыннан ГТС ведомствоара реестрыннан төшереп калдырылган.

Министр билгеләп үткәнчә, ГТСның төп өлеше авыл җирлекләре тарафыннан эксплуатацияләнә. Объектларга милек хокукын дәүләт теркәве булмау муниципаль берәмлекләргә карап тотуны, эксплуатацияләүне, төзекләндерүне тиешенчә тәэмин итәргә, декларация алды тикшерүләрен үткәрергә һәм куркынычсызлык декларацияләрен рәсмиләштерергә мөмкинлек бирми.

Фәнил Әһлиуллин муниципаль берәмлекләргә кирәк булмаган корылмаларга ихтыяҗны тулысынча билгеләргә һәм кирәк булмаган объектларны бетерү яки консервацияләү мөмкинлеге буенча тәкъдимнәр кертергә тәкъдим итте.

ТР Президенты Матбугат хезмәте, Елена Бритвина.