Татарстанда күп фатирлы йортларга капиталь ремонт 85%ка үтәлгән

03.10.2020

Татарстан Республикасында күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау программасы буенча 5 млрд. 407 млн. сумлык эш башкарылган, бу 85,09% тәшкил итә. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Фәрит Хәнифов хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин та катнашты.

ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Фәрит Хәнифов хәбәр иткәнчә, мәгариф объектларын капиталь ремонтлау программасы кысаларында гомуми белем бирү оешмаларында, коррекцион мәктәпләрдә, гомуми белем бирү мәктәпләрендәге функциональ зоналарда эшләр тәмамланган. Мәктәпкәчә учреждениеләргә капиталь ремонт ясау эшләре дәвам итә, 87 балалар бакчасынан 4 муниципаль берәмлекнең 8 объектында эшләрне тәмамлыйсы бар.

Җылы бәдрәфләрне капиталь ремонтлау программасы буенча 286 объект буенча 1 октябрьгә хәл түбәндәгечә: 218 гомуми белем бирү оешмасы буенча 52 объектта эшләр бара, 117 объектта эшләр тәмамланган. 57 мәктәпкәчә белем бирү оешмасында эшләр 3 объектта бара, 31 объектта эшләр тәмамланган. 11 өстәмә белем бирү оешмасы буенча 3 объектта эшләр тәмамланган.

Республикада 1 октябрьгә 8 ресурс үзәгендә капремонт эшләре тәмамланган, 9 объектта эшләр бара.

Уку корпусларын һәм тулай торакларны капиталь ремонтлау 1 объектта тәмамланган, эшләр тагын 2 объектта бара әле.

Спорт объектларын капиталь ремонтлау 3 объектта эшләр бара, 18 объектта тәмамланган.

12 яшүсмерләр клубына капиталь ремонт тәмамланган, тагын 4 объектта эшләр дәвам итә.

Моннан тыш, республикада сәламәтлек саклау объектларына капиталь ремонт эшләре бара (5 стационарда ремонт тәмамланган, 10 объектта эшләр бара), мәдәният тармагы учреждениеләренә капиталь ремонт 4 объектта тәмамланган, 4 объектта бара.

Ындыр табакларын капиталь ремонтлауга килгәндә, бу 117 объектта эшләр тәмамланган, 9 объектта эшләр дәвам итә. 5 яшелчә саклагычында капиталь ремонт тәмамланган, 3 объектта эшләр бара.

Сыер абзарларына (115 объектта эшләр бара), машина-трактор паркларына (45 объектта эшләр тәмамланган, 19 объектта бара), кошчылык фермаларына (7 объектта тәмамланган, 5сендә эш бара) һәм ат фермаларына (7 объектта эшләр тәмамланган, 3 объектта эш бара) капиталь ремонт дәвам итә.

ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы җылы бирү чорына әзерлек турында сөйләде. Татарстан Республикасында җылы бирү сезоны 11.09.2020 башлана. 2 октябрьгә 99,93% җылылык казаны эшли башлаган.

Күп фатирлы йортларның 99,7%ы, мәгариф объектларының 99,94%ы, сәламәтлек саклау объектларының 100%ы, мәдәният объектларының 100%ы, социаль яклау объектларының 100%ы, спорт һәм яшьләр объектларының 100% ы җылытыла инде.

ТР Президенты Матбугат хезмәте, Елена Бритвина.